Jméno
Password
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

||
 

Technická novinka

Představují se pneumatiky budoucnostiSoučasná pneumatika přišla oficiálně na svět zapsáním patentu vynálezci Johnu Boyd Dunlopovi v roce 1888. Už v roce 1845 získal podobný patent Robert Thomson, ale v té době ještě neexistovala vozidla, na kterých by se pneumatika uplatnila. Jeho vynález tak skončil v propadlišti dějin.


Relativně převratný počin představila společnost Michelin v roce 2006. Její air-less pneumatika se podobá disku vypletenému kovovými tyčkami. Výpletem nahradil Michelin celou pneumatiku, zůstal jen běhoun, který zabezpečuje kontakt s vozovkou. Systém využívá třeba armáda.


A teď přichází jihokorejská společnost Hankook se svými čtyřmi koncepty budoucnosti." Tilt read" s dynamickým běhounem je určený na sportovní jízdu, díky co nejlepší přilnavosti k vozovce, hlavně v zatáčkách. Druhý "Mag-Trac" se skládá z magnetického pole, které udržuje vnější obvod kola. Umí kopírovat nerovnosti cesty, aniž by se osa kola pohnula, takže jízda je naprosto pohodlná. Třetí kolo "Motiv" je poskládané z dvou základních kol a malých polyuretanových bloků. Ideální do těžkého terénu. Čtvrtý typ "eMembrane" má schopnost měnit celkovou šířku profilu pneumatiky, tím zabezpečuje co nejnižší valivý odpor a současně nabízí v případě potřeby výbornou přilnavost k povrchu silnice.


Je to nejspíš ještě hodně daleká hudba budoucnosti, ale na druhou stranu je jen otázkou času, kdy moderní výrobky nahradí klasický gumový pl᚝.


 Komentáře

Komentáře


Pro psaní komentářů se přihlaste a aktivujte si úplný profil ...


  
Users online  
Newest posts  
Advertising  
Pictiures  
Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator